O bylinkách
Bazalka pravá – Ocimum basilicum
Bazalka slúži v prvom rade na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov. Ľudia, ktorí častejšie dostávajú kŕče, by mali denne preventívne piť šálku čaju z bazalky. Udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Bazalka má uplatnenie i v aromaterapii.
Echinacea purpurová – Echinacea purpurea
Prípravky z echinacey sa využívajú ako na vnútorné, tak i na vonkajšie použitie. Vnútorne najčastejšie vo forme extraktu z koreňa alebo jazykových kvetov, ktorý je vhodný k liečeniu močového ústrojenstva, chrípky a iných viróz, užíva sa taktiež v gynekológii ako podporný prostriedok pri liečení rakoviny. Osvedčil sa i pri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd a prostaty. Na vonkajšie použitie je vhodný extrakt, nálev alebo masť, a to hlavne v dermatológii na zle sa hojace rany, preležaniny, pooperačné rany a jazvy, omrzliny, na psoriázu a ekzémy. Šťava z čerstvých kvetov vyvoláva zvýšenú zrážanlivosť krvi.
Ginko dvojlaločné – Ginkgo biloba
Stará čínska medicína používala už pred 5000 rokmi lieky z ginka na liečenie porúch pamäti, porúch koncentrácie, na depresívne stavy, pri závratoch, hučaniach v ušiach, niektorých očných chorobách a bolestiach hlavy. Nové poznatky ukázali, že zoznam chorôb, kde ginko pomáha je oveľa širší. Zdá sa, že je odôvodnené používať preparáty z ginka (vrátane čaju) všade tam, kde sa vyskytne slabší krvný obeh (studené nohy a ruky, nedostatočný zrak a sluch spôsobený nedostatočným zásobovaním krvou, niektoré poruchy potencie, artritída, reumatizmus atď. Preparáty z ginka chránia ľudský organizmus aj pred účinkami znečisteného životného prostredia a pred poruchami, ktoré s tým súvisia (kašeľ, bronchitída, astma, nedostatočná imunita, alergické ochorenia) a poskytujú podporu aj pri strese. Snáď najvýznamnejšiu ochranu poskytujú preparáty z ginka pred účinkami voľných radikálov pri takých ochoreniach ako je Alzheimerova choroba a prevencia chorôb ako je arterioskleróza, infarkt myokardu, apoplexia – mozgová príhoda a niektoré formy rakoviny.
Ibiš lekársky – Althaea officinalis
Ibiš lekársky obsahuje vo všetkých svojich častiach sliz. Koreň a kvety majú nasladlú chuť s charakteristickou vôňou. Najčastejšie sa používajú listy a koreň do čajov uľahčujúcich odkašlávanie. Doporučuje sa tiež pri prechladnutí priedušiek, bronchitíde, čiernom kašli, po zápale pľúc a taktiež pri liečbe dvanástorníka, žalúdku a črevných ochoreniach. Utišuje všetky silné bolesti a zápaly. Vnútorne sa používa vo forme studeného macerátu (dve lyžičky sušeného koreňa zalejeme 200 ml studenej vody a lúhujeme 4 – 8 hod.) Užíva sa osladený medom – pred použitím sa môže prihriať. Vo forme záparu, alebo odvaru sa nepripravuje pre obsah slizu. Zvonka sa používajú obklady pri zápaloch očnej sliznice, alebo na zapálené bolestivé opuchy na koži.
Jablčník obyčajný – Marrubium vulgare
Na liečebné účely sa používajú listy a kvitnúce vrcholky. Jablčník patrí medzi najstaršie liečivé rastliny vôbec. Už tisícročia je uznávaný ako prostriedok proti kašlu. Silná horká chuť trávy spolu s príjemnou jablkovou vôňou sú pre túto rastlinu charakteristické. Droga je zdrojom žlčotvorných a žlčopudných látok. Užíva sa pri žalúdočných vredoch, ochoreniach pečene a žlčníka. Zlepšuje chuť do jedla. Priaznivo vplýva aj na srdce. Účinne upokojuje srdcovú arytmiu. V ľudovom liečiteľstve sa používa i pri nepravidelnej menštruácii.
Kocúrnik obyčajný – Nepeta cataria
Kocúrnik má upokojujúci vplyv na nervy a tráviace ústrojenstvo.
Levanduľa úzkolistá – Lavandula angustifolia
Z jej širokej škály uplatnenia, slúži dnes hlavne v prvom rade pri ťažkostiach nervového pôvodu. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Užíva sa taktiež pri reume. Levanduľový olej je asi najobľúbenejšou prísadou relaxačného kúpeľa. Latinský názov levanduľe je odvodený od slova LAVARE – umývať. Levanduľový kúpeľ, s pridaním rozmarínu, zlepšuje krvný obeh a celkovo oživuje organizmus. Olej z levanduľe sa využíva v aromaterapii.